Горан Сарић правоснажно ослобођен

20.11.2014, 14:02
Након одржаног претреса, вијеће Апелационог одјељења Суда Босне и Херцеговине је дана, 20. новембра 2014. године изрекло другостепену пресуду којом је оптужени Горан Сарић ослобођен оптужбе да је починио кривично дјело злочини против човјечности из члана 172. став 1. тачка х) Кривичног закона Босне и Херцеговине и то тачком 1) затварањем и присилним пресељењем становништва, тачком 2а) присилним пресељењем становништва, тачком 2б) затварањем и тачком 2ц) убиством, затварањем и присилним пресељењем становништва, све у вези са чланом 29. КЗ БиХ.

 

Оптужени Горан Сарић ослобођен је оптужбе да је у периоду од почетка јуна 1992. године до краја јула 1992. године, у оквиру широког и систематичног напада Војске Републике Српске, полиције и паравојних јединица, на цивилно бошњачко становништво сарајевске општине Центар, знајући за тај напад и да његове радње чине дио тог напада, на дужности начелника новоформиране СЈБ Центар за подручје Српске општине Центар, која је била смјештена у кругу дотадашње Психијатријске болнице Јагомир у Сарајеву, заједно са припадницима Кошевске бригаде и паравојних формација, извршио прогон бошњачког становништва на националној и вјерској основи, и то убиствима, затварањем и присилним пресељењем становништва.

 

Пресудом Суда Босне и Херцеговине од 28. августа 2013. године оптужени Горан Сарић је проглашен кривим да је починио кривично дјело злочин против човјечности (члан 172. став 1. тачка х. Кривичног закона Босне и Херцеговине), и то: затварањем, присилним пресељењем становништва и убиством. С тим у вези осуђен је на казну затвора у трајању од 14 година.