Најчешћа питања о суду БиХ

Таксе у парничном поступку и управним споровима

Таксе се плаћају по сљедећој тарифи:  

 

I - Парнични поступак

 

  1. За тужбу, за противтужбу,за предлог за понављање поступка ,  првостепену пресуду и за жалбу или ревизију против рјешења плаћа се према вриједности предмета спора сљедећа такса: до 1.000 КМ вриједности 5% таксе, до 5.000 КМ вриједности 4% таксе, на износе преко 5.000 КМ вриједности 3% таксе,  а највише 10.000 КМ таксе.  
  2. За предлог за покушај поравнања, за предлог да се дозволи извршење или обезбјеђење или изда привремена мјера, за предлог за повраћај у пређашње стање или за предлог за обезбјеђење доказа, за одговор на жалбу или ревизију, за жалбу или ревизију рјешења којим се усваја или одбија предлог за повраћај у пређашње стање, за пресуду због изостанка, пресуду на основу одрицања, као и за пресуду на основу признања, за рјешење о предлогу за дозволу извршења или обезбјеђења, за рјешење о издавању привремене мјере, плаћа се половина таксе из тачке 1.  
  3. За жалбу или ревизију против пресуде и за жалбу против рјешења у споровима због сметања посједа, плаћа се двострука такса из тачке 1.  
  4. За рјешење о одбацивању тужбе и за рјешење којим се усваја или одбија предлог за повраћај у пређашње стање, плаћа се половина таксе из тачке 1., али не више од 100 КМ.  

 

II - Поступак у управним споровима 

 

     За тужбу против управног акта плаћа се такса у износу од 100 КМ.

     За пресуду у управном спору плаћа се такса у износу од 200 КМ.

     За захтјев за преиспитивање судских одлука плаћа се такса у износу од 200 КМ.

     За захтјев за понављање поступка плаћа се такса у износу од 100 КМ.

Да ли Суд БиХ проводи извршни поступак?

Суд БиХ у складу са Законом о извршном поступку БиХ  проводи принудно извршење потраживања на основу извршних и вјеродостојних исправа, те поступак обезбјеђења потраживања, ако посебним законом неко питање није другачије уређено.  

Ко проводи извршни поступак и које се одлуке доносе?

Извршни поступак и поступак обезбјеђења проводи и одлуке доноси судија појединац Управног одјељења Суда, а по жалби односно приговору одлучује вијеће Управног одјељења Суда, састављено од тројице судија. Oдлуке у извршном поступку и поступку обезбјеђења Суд доноси у облику рјешења или закључка. Рјешењем Суд одлучује о извршењу и досуђењу непокретности, намирењу и изрицању судских пенала и о другим питањима када је то изричито предложено законом. Закључком се издаје налог судском извршиоцу за провођење појединих радњи, те одлучује о управљању поступком и о другим питањима, када је то изричито предвиђено овим законом.

Који је основ за одређивање извршења?

Суд одређује извршење само на основу извршне или вјеродостојне исправе, ако законом није другачије одређено. Извршне исправе су: извршна одлука Суда Босне и Херцеговине и извршно судско поравнање;  извршна одлука донесена у управном поступку и извршно поравнање закључено у управном поступку пред институцијама БиХ ако гласе на испуњење новчане обавезе, ако законом није другачије одређено;  друга исправа која је законом одређена као извршна исправа.

Ко руководи радом Одјела III Кривичног одјељења?

Одјел III бира предсједника Одјела који координира активностима Одјела. Предсједника Одјела бирају судије Одјела на период од пет година.

Поступање у предметима извршења правоснажно изречених кривичноправних санкција

У предметима извршења правоснажно изречених казни затвора и мјера безбједности по налогу поступајућих судија, односно вијећа поступа стручни сарадник за извршење кривичних санкција, који у свом раду примјењује Закон БиХ о извршењу кривичних санкција, притвора и других мјера.

Поступање са привремено одузетим предметима

Привремено одузети предмети депонују се у КДП просторијама Суда или се на други начин обезбјеђује њихово чување. Послове пријема, евиденције, издавања и чувања привремено одузетих предмета обављају референти специјалисти за извршење кривичних санкција и евиденцију привремено одузетих предмета, а на основу Правилника о начину и условима чувања материјалних доказа.

Поступак пружања међународне правне помоћи

Одјел III Кривичног одјељења одлучује о питањима која се тичу: провођења међународних кривичних прописа, односно пружања међународне правне помоћи у кривичним стварима, укључујући и односе с Интерполом и другим међународним полицијским органима, као и трансфера осуђеног лица, екстрадиције и предаје лица по захтјеву друге државе.