Najčešća pitanja o sudu BiH

Pristojbe u parničnome postupku i upravnim sporovima

Pristojbe se plaćaju po sljedećoj tarifi:  

 

I - Parnični postupak

 

  1. Za tužbu, za protutužbu,za prijedlog za ponavljanje postupka ,  prvostupanjsku presudu i za žalbu ili reviziju protiv rješenja plaća se prema vrijednosti predmeta spora sljedeća pristojba: do 1.000 KM vrijednosti 5% pristojbe, do 5.000 KM vrijednosti4% pristojbe, na iznose preko 5.000 KM vrijednosti 3% pristojbe,  a najviše 10.000 KM pristojbe.  
  2. Za prijedlog za pokušaj poravnanja, za prijedlog da se dozvoli izvršenje ili obezbjeđenje ili izda privremena mjera, za prijedlog za povraćaj u pređašnje stanje ili za prijedlog za obezbjeđenje dokaza, za odgovor na žalbu ili reviziju, za žalbu ili reviziju rješenja kojim se usvaja ili odbija prijedlog za povraćaj u pređašnje stanje, za presudu zbog izostanka, presudu temeljem odricanja, kao i za presudu temeljem priznanja, za rješenje o prijedlogu za dozvolu izvršenja ili obezbjeđenja, za rješenje o izdavanju privremene mjere, plaća se polovina pristojbe iz točke 1.
  3. Za žalbu ili reviziju protiv presude i za žalbu protiv rješenja u sporovima zbog smetanja posjeda, plaća se dvostruka pristojba iz točke 1.
  4. Za rješenje o odbacivanju tužbe i za rješenje kojim se usvaja ili odbija prijedlog za povraćaj u pređašnje stanje, plaća se polovica pristojbe iz točke 1., ali ne više od 100 KM.  

 

II - Postupak u upravnim sporovima 

 

    Za tužbu protiv upravnoga akta plaća se pristojba u iznosu od 100 KM.

    Za presudu u upravnome sporu plaća se pristojba u iznosu od 200 KM.

    Za zahtjev za preispitivanje sudbenih odluka plaća se pristojba u iznosu od 200 KM.

    Za zahtjev za ponavljanje postupka plaća se pristojba u iznosu od 100 KM.

Da li Sud BiH provodi izvršni postupak?

Sud BiH sukladno Zakonu o izvršnome postupku BiH  provodi prinudno izvršenje potraživanja temeljem izvršnih i vjerodostojnih isprava, te postupak obezbjeđenja potraživanja, ako posebnim zakonom neko pitanje nije drugačije uređeno.  

Ko provodi izvršni postupak i koje se odluke donose?

Izvršni postupak i postupak obezbjeđenja provodi i odluke donosi sudac pojedinac Upravnoga odjeljenja Suda, a po žalbi odnosno prigovoru odlučuje vijeće Upravnoga odjeljenja Suda, sastavljeno od trojice sudaca. Odluke u izvršnome postupku i postupku obezbjeđenja Sud donosi u obliku rješenja ili zaključka. Rješenjem Sud odlučuje o izvršenju i dosuđenju nepokretnosti, namirenju i izricanju sudbenih penala i o drugim pitanjima kada je to izričito predloženo zakonom. Zaključkom se izdaje nalog sudbenome izvršitelju za provođenje pojedinih radnji, te odlučuje o upravljanju postupkom i o drugim pitanjima, kada je to izričito predviđeno ovim zakonom.

Koji je temelj za određivanje izvršenja?

Sud određuje izvršenje samo temeljem izvršne ili vjerodostojne isprave, ako zakonom nije drugačije određeno. Izvršne isprave su: izvršna odluka Suda Bosne i Hercegovine i izvršno sudbeno poravnanje;  izvršna odluka donesena u upravnome postupku i izvršno poravnanje zaključeno u upravnome postupku pred institucijama BiH ako glase na ispunjenje novčane obveze, ako zakonom nije drugačije određeno;  druga isprava koja je zakonom određena kao izvršna isprava.

Ko rukovodi radom Odjela III Kaznenoga odjeljenja?

Odjel III bira predsjednika Odjela koji koordinira aktivnosti Odjela. Predsjednika Odjela biraju suci Odjela, na period od pet godina.

Postupanje u predmetima izvršenja pravomoćno izrečenih kaznenopravnih sankcija

U predmetima izvršenja pravomoćno izrečenih kazni zatvora i mjera sigurnosti po nalogu postupajućih sudaca, odnosno vijeća postupa stručni suradnik za izvršenje kaznenih sankcija, koji u svome radu primjenjuje Zakon BiH o izvršenju kaznenih sankcija, pritvora i drugih mjera.

Postupanje sa privremeno oduzetim predmetima

Privremeno oduzeti predmeti deponuju se u KDP prostorijama Suda ili se na drugi način osigurava njihovo čuvanje. Poslove prijema, evidencije, izdavanja i čuvanja privremeno oduzetih predmeta obavljaju referenti specijalisti za izvršenje kaznenih sankcija i evidenciju privremeno oduzetih predmeta, temeljem Pravilnika o načinu i uvjetima čuvanja materijalnih dokaza.

Postupak pružanja međunarodne pravne pomoći

Odjel III Kaznenog odjeljenja odlučuje o pitanjima koja se tiču: provođenja međunarodnih kaznenih propisa, odnosno pružanja međunarodne pravne pomoći u kaznenim stvarima, uključujući i odnose s Interpolom i drugim međunarodnim policijskim organima, kao i transfera osuđene osobe, ekstradicije i predaje osobe po zahtjevu druge države.