Смјернице за новинаре

Образац пријаве за праћенје преноса суђења можете да преузмете овдје - Dokument nije dostupan na srpskom jeziku.

 

ДОДАТНЕ СМЈЕРНИЦЕ ЗА НОВИНАРЕ

 

Новинари с важећом акредитацијом посјетиоца Суда имају слободан приступ простору за публику у судницама. Приступ свим другим канцеларијама новинарима је строго забрањен, изузев ако имају допуштење релевантног службеника код којег иду и налазе се у пратњи лица запосленог у Одјељењу за информисање јавности.

Новинари с акредитацијском картицом на видљивом мјесту могу ићи директно у простор за публику у судницама, а на путу кроз зграду им може помоћи дежурно особље обезбјеђења.

Видео снимање или фотографисање у судницама, изузев у посебним приликама, као што су конференције за штампу, мора одобрити Одјељење за информисање јавности, по претходно прибављеној дозволи предсједнице Суда. Забрањено је видео и аудио снимање или фотографирање из простора за публику. Строго је забрањено уносити мобилне телефоне у простор за публику.

Захтјеве представника медија за издавање аудио-видео записа Суд разматра са посебном хитношћу. Сви захтјеви медија за издавање АВ материјала са текућих суђења, по правилу, биће обрађени у току истог дана, под условом да је захтијев поднијет најкасније до 09.00 часова на дан одржавања рочишта. У мјери у којој је то могуће, у току истог радног дана Суд ће обрадити и захтјеве запримљене након 09,00 часова.

Медији аудио-видео записе, по правилу, преузимају лично, на рецепцији Суда. Представницима медија-подносиоцима захтјева биће омогућено преузимање аудио и/или аудио-видео записа без наплате трошкова умножавања, под условом да приликом преузимања доставе празан ДВД-Р, односно ЦД. Подносилац захтјева који не преузме снимљени ДВД-Р/ЦД неће моћи поднијети нови захтјев прије него што достави празан ДВД-Р/ЦД, односно не плати трошкове уможавања настале у вези са ранијим захтјевом.

 

Новинарска етика

 

Начином праћења и извјештавања са судских поступака, кроз поштовање права окривљених, али и свих других учесника у поступку, новинари доприносе изградњи правне државе.

Уставом Босне и Херцеговине свим лицима је гарантовано право на правично саслушање у грађанским и кривичним стварима и друга права у вези са кривичним поступком (члан II 3. е. Устава).

“Свако ко је оптужен за кривично дјело сматра се невиним док се његова кривица по закону не докаже.”

Претпоставка невиности је један од основних принципа кривичног поступка (члан 3. Закона о кривичном поступку Босне и Херцеговине). Право на правично суђење, укључујући и претпоставку невиности је додатно гарантовано сваком грађанину Европском конвенцијом за заштиту људских права и основних слобода, која се заједно са њеним протоколима директно примјењују у Босни и Херцеговини и има приоритет над свим осталим законима ( члан II 2. Устава Босне и Херцеговине).

Ово значи да једино и искључиво Суд у кривичном поступку може да утврди да ли је неко лице извршило кривично дјело.  Све до правоснажности пресуде којом jе неко лице проглашава кривом зато што је извршило одређено кривично дјело, у медијском праћењу кривичног поступка би се требали користити изрази који не прејудицирају кривицу окривљеног. Ово значи да би  требало користити изразе као што су “постоји основана сумња да је..”, “због тога што је наводно…” и слично.